Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-100-1
TNM6-12.7-100-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-100-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 3-15/16"
Datasheet Download
TNM6-12.7-100-1.pdf
Availability of TNM6-12.7-100-1
QUANTITY
TNM6-12.7-100-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-100-1
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-100-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height3.937" (100.00mm) 3 15/16"
Length - Overall3.937" (100.00mm) 3 15/16"
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM6-12.7-100-1
TNM6-12.7-100-1 Details Description
Related parts for TNM6-12.7-100-1
CORD MINI BANANA PLUG BLK 60" datasheet.pdf
BUMPER ROLLSTOCK 108'L X 9"W BLK datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 18POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 1500W datasheet.pdf
POE GIGA MINIMC TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 37C P 20" YEL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf