Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-102-3
TNM6-12.7-102-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-102-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 102MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-102-3.pdf
Availability of TNM6-12.7-102-3
QUANTITY
TNM6-12.7-102-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-102-3
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-102-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height4.016" (102.00mm)
Length - Overall5.016" (127.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM6-12.7-102-3
TNM6-12.7-102-3 Details Description
Related parts for TNM6-12.7-102-3
DIODE GEN PURP 1.4KV 85A DO203AB datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 4POS 3MM SLDR CUP datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS .8MM DUAL SMT datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG 5POS 0.156" datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 24 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 698 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN RECPT 90POS GOLD SMD datasheet.pdf