Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-36-3
TNM6-12.7-36-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-36-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 36MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-36-3.pdf
Availability of TNM6-12.7-36-3
QUANTITY
TNM6-12.7-36-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-36-3
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-36-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height1.417" (36.00mm)
Length - Overall2.417" (61.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM6-12.7-36-3
TNM6-12.7-36-3 Details Description
Related parts for TNM6-12.7-36-3
RES SMD 7.69K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 32VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
RES 110 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 630VDC T/H datasheet.pdf