Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-42-2
TNM6-12.7-42-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-42-2
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 42MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-42-2.pdf
Availability of TNM6-12.7-42-2
QUANTITY
TNM6-12.7-42-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-42-2
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-42-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height1.654" (42.00mm)
Length - Overall2.154" (54.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM6-12.7-42-2
TNM6-12.7-42-2 Details Description
Related parts for TNM6-12.7-42-2
FIXED IND 25UH 9A 12 MOHM TH datasheet.pdf
KIT CHAMPION SUPPRT ANGLE 1 PAIR datasheet.pdf
GDT 230V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC INVERTER LOW-PWR 6-XSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 349K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf