Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-58-3
TNM6-12.7-58-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-58-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 58MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-58-3.pdf
Availability of TNM6-12.7-58-3
QUANTITY
TNM6-12.7-58-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-58-3
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-58-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height2.283" (58.00mm)
Length - Overall3.283" (83.40mm)