ITT Cannon, LLC CAR3102A14S-6S
CAR3102A14S-6S picture photo
Mfg. Part Number
CAR3102A14S-6S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
CAR3102A14S-6S.pdf
Availability of CAR3102A14S-6S
QUANTITY
CAR3102A14S-6S Order Process
Ship out your order
Specifications of CAR3102A14S-6S
Internal Part NumberEIS-CAR3102A14S-6S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CAR3102A14S-6S
Related LinksCAR3102, CAR3102A14S-6S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CAR3102A14S-6S Details Description
Related parts for CAR3102A14S-6S
IDC CABLE - CKR16G/AE16M/CKR16G datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
250 TB SPR PLU W/LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf