Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-59-3
TNM6-12.7-59-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-59-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 59MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-59-3.pdf
Availability of TNM6-12.7-59-3
QUANTITY
TNM6-12.7-59-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-59-3
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-59-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height2.323" (59.00mm)
Length - Overall3.323" (84.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM6-12.7-59-3
TNM6-12.7-59-3 Details Description
Related parts for TNM6-12.7-59-3
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TR datasheet.pdf
CONN RECP 2.54MM 48 POS datasheet.pdf
CBL 4POS M12 PLUG-R/A SOCKET 3M datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FOR FD-F71 datasheet.pdf
TL4024-3, 110VAC, PTR, 2NC+1NO+1 datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 8GB RDIMM datasheet.pdf
1.25MM F/F 26POS 30AWG 300MM datasheet.pdf