Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-91-1
TNM6-12.7-91-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-91-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 91MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-91-1.pdf
Availability of TNM6-12.7-91-1
QUANTITY
TNM6-12.7-91-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-91-1
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-91-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height3.583" (91.00mm)
Length - Overall3.583" (91.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM6-12.7-91-1
TNM6-12.7-91-1 Details Description
Related parts for TNM6-12.7-91-1
AC/DC CNVRTR 5V 24V +/-15V 55W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
70275-1 METRAL FEM CODING PART datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
CBL SMA PLUG-BKHD JACK RG58C 36" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 6.5A 85 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf