Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-97-1
TNM6-12.7-97-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-97-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 97MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-97-1.pdf
Availability of TNM6-12.7-97-1
QUANTITY
TNM6-12.7-97-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-97-1
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-97-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height3.819" (97.00mm)
Length - Overall3.819" (97.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM6-12.7-97-1
TNM6-12.7-97-1 Details Description
Related parts for TNM6-12.7-97-1
MOD AC OUTPUT 2A 3/28VDC Z-CROSS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
HDC-KIT-HE 06.100 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ DDPAK datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 10A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 40 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf