Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-15.9-55-3
TNM8-15.9-55-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-15.9-55-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 55MM
Datasheet Download
TNM8-15.9-55-3.pdf
Availability of TNM8-15.9-55-3
QUANTITY
TNM8-15.9-55-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-15.9-55-3
Internal Part NumberEIS-TNM8-15.9-55-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.626" (15.90mm)
Between Board Height2.165" (55.00mm)
Length - Overall3.268" (83.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-15.9-55-3
TNM8-15.9-55-3 Details Description
Related parts for TNM8-15.9-55-3
SWITCH LEVER SPST/NO 16A QC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT BOX datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 25 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RT ANG HSD EXTRACTOR KIT 144POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IMCV-FIBERLINX-II, TX/FX-CWDM-SM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED MODULE 6" 3000K 80CRI datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf