Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-15.9-57-2
TNM8-15.9-57-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-15.9-57-2
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 57MM
Datasheet Download
TNM8-15.9-57-2.pdf
Availability of TNM8-15.9-57-2
QUANTITY
TNM8-15.9-57-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-15.9-57-2
Internal Part NumberEIS-TNM8-15.9-57-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.626" (15.90mm)
Between Board Height2.244" (57.00mm)
Length - Overall2.795" (71.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-15.9-57-2
TNM8-15.9-57-2 Details Description
Related parts for TNM8-15.9-57-2
CONN HOUSING 20POS .100" DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL6294A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
F7 INVERTER datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
635 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf