Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-19-102-1
TNM8-19-102-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-19-102-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 102MM
Datasheet Download
TNM8-19-102-1.pdf
Availability of TNM8-19-102-1
QUANTITY
TNM8-19-102-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-19-102-1
Internal Part NumberEIS-TNM8-19-102-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.748" (19.00mm)
Between Board Height4.016" (102.00mm)
Length - Overall4.016" (102.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-19-102-1
TNM8-19-102-1 Details Description
Related parts for TNM8-19-102-1
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS IN-LINE CRIMP datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 32K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 590UF 63V AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 26POS .050 SMD datasheet.pdf
LED MODULE COB VERO WHT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf