Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-19-41-3
TNM8-19-41-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-19-41-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 41MM
Datasheet Download
TNM8-19-41-3.pdf
Availability of TNM8-19-41-3
QUANTITY
TNM8-19-41-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-19-41-3
Internal Part NumberEIS-TNM8-19-41-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.748" (19.00mm)
Between Board Height1.614" (41.00mm)
Length - Overall2.717" (69.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-19-41-3
Related LinksTNM8-1, TNM8-19-41-3 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM8-19-41-3 Details Description
Related parts for TNM8-19-41-3
SOCKET TORX T8 1.50" datasheet.pdf
CORD MINIGRAB PATCH 36" 1BLK/RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CBL 33PS 0.5MM JMPR TYPE A 1.18" datasheet.pdf
RES 33 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
D-146-0207 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf