Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-19-49-1
TNM8-19-49-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-19-49-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 49MM
Datasheet Download
TNM8-19-49-1.pdf
Availability of TNM8-19-49-1
QUANTITY
TNM8-19-49-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-19-49-1
Internal Part NumberEIS-TNM8-19-49-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.748" (19.00mm)
Between Board Height1.929" (49.00mm)
Length - Overall1.929" (49.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-19-49-1
Related LinksTNM8-1, TNM8-19-49-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM8-19-49-1 Details Description
Related parts for TNM8-19-49-1
RES SMD 1.27KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOP PIN PLUNGER SNAP DPST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 +5.0V ESD 14SOIC datasheet.pdf
IGBT 1200V 75A 277W SP4 datasheet.pdf
POT 25K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 26 POS datasheet.pdf