Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-19-79-1
TNM8-19-79-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-19-79-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 79MM
Datasheet Download
TNM8-19-79-1.pdf
Availability of TNM8-19-79-1
QUANTITY
TNM8-19-79-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-19-79-1
Internal Part NumberEIS-TNM8-19-79-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.748" (19.00mm)
Between Board Height3.110" (79.00mm)
Length - Overall3.110" (79.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-19-79-1
Related LinksTNM8-1, TNM8-19-79-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM8-19-79-1 Details Description
Related parts for TNM8-19-79-1
SWITCH ROCKER DPDT 7A 125V datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 110 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR 4POS FEMALE/MALE 2M datasheet.pdf
CABLE 23COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2PLCC SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 220MA 1.7 OHM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf