Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-19-88-3
TNM8-19-88-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-19-88-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 88MM
Datasheet Download
TNM8-19-88-3.pdf
Availability of TNM8-19-88-3
QUANTITY
TNM8-19-88-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-19-88-3
Internal Part NumberEIS-TNM8-19-88-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.748" (19.00mm)
Between Board Height3.465" (88.00mm)
Length - Overall4.567" (116.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-19-88-3
Related LinksTNM8-1, TNM8-19-88-3 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM8-19-88-3 Details Description
Related parts for TNM8-19-88-3
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.7V SC-82AB datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 200 OHM 5% AXL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 20 POS datasheet.pdf