Microchip Technology PIC32MX470F512L-120/PT
PIC32MX470F512L-120/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX470F512L-120/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX470F512L-120/PT.pdf
Availability of PIC32MX470F512L-120/PT
QUANTITY
PIC32MX470F512L-120/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX470F512L-120/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX470F512L-120/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 25/Jun/2015
PIC32MX330,350,370,430,450,470 Datasheet Rev 2/Nov/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed120MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O83
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 28x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX470F512L-120/PT
Related LinksPIC32MX470F, PIC32MX470F512L-120/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX470F512L-120/PT Details Description
Related parts for PIC32MX470F512L-120/PT
POT 100K OHM 1/3W CARBON LINEAR datasheet.pdf
LED 12MM RND 4LED-CLUSTER ULTRED datasheet.pdf
REG ISR 6A 3.3/5VIN ADJ HRZ12SIP datasheet.pdf
IC DAC +5V V-OUT 16BIT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 4POS R/A datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHITE datasheet.pdf
FULL METAL HOOD 15P S40 ENT. K S datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
INDUCTOR 16MH COMMON MODE HORIZ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALL MNT SKT datasheet.pdf