Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM8-19-96-1
TNM8-19-96-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM8-19-96-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M8 NYLON 96MM
Datasheet Download
TNM8-19-96-1.pdf
Availability of TNM8-19-96-1
QUANTITY
TNM8-19-96-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM8-19-96-1
Internal Part NumberEIS-TNM8-19-96-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM8
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.748" (19.00mm)
Between Board Height3.780" (96.00mm)
Length - Overall3.780" (96.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM8-19-96-1
Related LinksTNM8-1, TNM8-19-96-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM8-19-96-1 Details Description
Related parts for TNM8-19-96-1
IC CONTROLLER 4-CH 208-FQFP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM1770 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
WATTS REGULATOR #364-2 datasheet.pdf
PANEL TO MOUNT IN BASE UNIT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44LGA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
LED LUXEON REBEL PC AMBER SMD datasheet.pdf
SENSOR IMAGE 1.6MP CMOS 48-LCC datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf