Vishay/Dale TNPU060316K5AZEN00
TNPU060316K5AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU060316K5AZEN00
Brief Description
RES SMD 16.5K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU060316K5AZEN00.pdf
Availability of TNPU060316K5AZEN00
QUANTITY
TNPU060316K5AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU060316K5AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU060316K5AZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU060316K5AZEN00
Related LinksTNPU06031, TNPU060316K5AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU060316K5AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU060316K5AZEN00
RES SMD 11 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 560 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR KXR94-2353 datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 3.3V datasheet.pdf
IC TRANSFER SWITCH 8GHZ 16-QFN datasheet.pdf