Vishay/Dale TNPU060351K0AZEN00
TNPU060351K0AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU060351K0AZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51K OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU060351K0AZEN00.pdf
Availability of TNPU060351K0AZEN00
QUANTITY
TNPU060351K0AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU060351K0AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU060351K0AZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU060351K0AZEN00
Related LinksTNPU06035, TNPU060351K0AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU060351K0AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU060351K0AZEN00
RES SMD 374K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END FMALE 3POS 6' datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 102MA 4.8 OHM SMD datasheet.pdf