Vishay/Dale TNPU060356K0AZEN00
TNPU060356K0AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU060356K0AZEN00
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU060356K0AZEN00.pdf
Availability of TNPU060356K0AZEN00
QUANTITY
TNPU060356K0AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU060356K0AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU060356K0AZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU060356K0AZEN00
Related LinksTNPU06035, TNPU060356K0AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU060356K0AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU060356K0AZEN00
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 5.0V SOT-23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6.01A 7.8 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MC13852 EVB 900MHZ datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf