Vishay/Dale TNPU060366K5AZEN00
TNPU060366K5AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU060366K5AZEN00
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU060366K5AZEN00.pdf
Availability of TNPU060366K5AZEN00
QUANTITY
TNPU060366K5AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU060366K5AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU060366K5AZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU060366K5AZEN00
Related LinksTNPU06036, TNPU060366K5AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU060366K5AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU060366K5AZEN00
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 0804 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TQFN datasheet.pdf
RES SMD 1.27 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SUBMINI SW SPNC 250VAC 6A datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf