Vishay/Dale TNPU060378K7AZEN00
TNPU060378K7AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU060378K7AZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 78.7K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU060378K7AZEN00.pdf
Availability of TNPU060378K7AZEN00
QUANTITY
TNPU060378K7AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU060378K7AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU060378K7AZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU060378K7AZEN00
Related LinksTNPU06037, TNPU060378K7AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU060378K7AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU060378K7AZEN00
RES SMD 182 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 90.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf