Vishay/Dale TNPU080518K7BZEN00
TNPU080518K7BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU080518K7BZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU080518K7BZEN00.pdf
Availability of TNPU080518K7BZEN00
QUANTITY
TNPU080518K7BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU080518K7BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU080518K7BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU080518K7BZEN00
Related LinksTNPU08051, TNPU080518K7BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU080518K7BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU080518K7BZEN00
RES SMD 165 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MCU ARM7 ROMLESS 176TQFP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/8 NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES 390 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONICAL BENT 30 FINE 0.51MM datasheet.pdf