Vishay/Dale TNPU08051K18BZEN00
TNPU08051K18BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU08051K18BZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU08051K18BZEN00.pdf
Availability of TNPU08051K18BZEN00
QUANTITY
TNPU08051K18BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU08051K18BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU08051K18BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU08051K18BZEN00
Related LinksTNPU08051, TNPU08051K18BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU08051K18BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU08051K18BZEN00
CAP CER 1.3PF 16V R2H 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf