Vishay/Dale TNPU080547K5BZEN00
TNPU080547K5BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU080547K5BZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU080547K5BZEN00.pdf
Availability of TNPU080547K5BZEN00
QUANTITY
TNPU080547K5BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU080547K5BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU080547K5BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU080547K5BZEN00
Related LinksTNPU08054, TNPU080547K5BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU080547K5BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU080547K5BZEN00
CONN HEADER ZH SIDE 6POS 1.5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 6A 600V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT VERTICAL datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf