Vishay/Dale TNPU080556K0AZEN00
TNPU080556K0AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU080556K0AZEN00
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU080556K0AZEN00.pdf
Availability of TNPU080556K0AZEN00
QUANTITY
TNPU080556K0AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU080556K0AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU080556K0AZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU080556K0AZEN00
Related LinksTNPU08055, TNPU080556K0AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU080556K0AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU080556K0AZEN00
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 8MM 9.4" datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
RECEIVER NF SPEAKER - M-STOUT datasheet.pdf
D4N-1A72R datasheet.pdf
VARISTOR 640V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf