Vishay/Dale TNPU08055K76BZEN00
TNPU08055K76BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU08055K76BZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU08055K76BZEN00.pdf
Availability of TNPU08055K76BZEN00
QUANTITY
TNPU08055K76BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU08055K76BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU08055K76BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU08055K76BZEN00
Related LinksTNPU08055, TNPU08055K76BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU08055K76BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU08055K76BZEN00
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR BI 120V 400A TO-92 datasheet.pdf
SENS 200PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
MINI MLC 7POS PLUG HSG datasheet.pdf
ANT ISM BAND FLEX PCB W/CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 40W datasheet.pdf