Vishay/Dale TNPU12061K40BZEN00
TNPU12061K40BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU12061K40BZEN00
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU12061K40BZEN00.pdf
Availability of TNPU12061K40BZEN00
QUANTITY
TNPU12061K40BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU12061K40BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU12061K40BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU12061K40BZEN00
Related LinksTNPU12061, TNPU12061K40BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU12061K40BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU12061K40BZEN00
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 3000W datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
8-BIT ADDRESSABLE LATCH datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 65POS HL LOW P datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC PLAD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 56POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT89-5 datasheet.pdf