Vishay/Dale TNPU12061K60AZEN00
TNPU12061K60AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU12061K60AZEN00
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 0.05% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU12061K60AZEN00.pdf
Availability of TNPU12061K60AZEN00
QUANTITY
TNPU12061K60AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU12061K60AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU12061K60AZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU12061K60AZEN00
Related LinksTNPU12061, TNPU12061K60AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU12061K60AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU12061K60AZEN00
RES 2.4K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.15M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 200MW UMD2 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 62MM datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 38 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf