Vishay/Dale TNPU12061K62AZEN00
TNPU12061K62AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU12061K62AZEN00
Brief Description
RES SMD 1.62KOHM 0.05% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU12061K62AZEN00.pdf
Availability of TNPU12061K62AZEN00
QUANTITY
TNPU12061K62AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU12061K62AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU12061K62AZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU12061K62AZEN00
Related LinksTNPU12061, TNPU12061K62AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU12061K62AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU12061K62AZEN00
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K BYTE-PROG 28-QFN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR SSM2167 datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 3.18MM datasheet.pdf