Vishay/Dale TNPU120639K0AZEN00
TNPU120639K0AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU120639K0AZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39K OHM 0.05% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU120639K0AZEN00.pdf
Availability of TNPU120639K0AZEN00
QUANTITY
TNPU120639K0AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU120639K0AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU120639K0AZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU120639K0AZEN00
Related LinksTNPU12063, TNPU120639K0AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU120639K0AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU120639K0AZEN00
RES TEMP SENS 330 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
RES 18 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V 1111 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 80V 6-SSOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf