Vishay/Dale TNPU1206562RBZEN00
TNPU1206562RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206562RBZEN00
Brief Description
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206562RBZEN00.pdf
Availability of TNPU1206562RBZEN00
QUANTITY
TNPU1206562RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206562RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206562RBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206562RBZEN00
Related LinksTNPU12065, TNPU1206562RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206562RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206562RBZEN00
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES MO 1W 0.12 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC IF-PLL DEMOD 24-SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
10P MTA156 ASSY 22AWG RED LF datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 100ppm 6pF 150 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC SPDT SW LNA 2025MHZ 24MCOB datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf