Vishay/Dale TNPU1206590RBZEN00
TNPU1206590RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206590RBZEN00
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206590RBZEN00.pdf
Availability of TNPU1206590RBZEN00
QUANTITY
TNPU1206590RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206590RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206590RBZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206590RBZEN00
Related LinksTNPU12065, TNPU1206590RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206590RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206590RBZEN00
CONN HEADER 8POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC CTRL PFC/BALLAST COMBO 20-SOI datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 10POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
TV 79C 79#22D PIN RECP datasheet.pdf
47000UF 16V 35X50MM 105C 5000H datasheet.pdf