Vishay/Dale TNPU120659K0BZEN00
TNPU120659K0BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU120659K0BZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU120659K0BZEN00.pdf
Availability of TNPU120659K0BZEN00
QUANTITY
TNPU120659K0BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU120659K0BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU120659K0BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU120659K0BZEN00
Related LinksTNPU12065, TNPU120659K0BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU120659K0BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU120659K0BZEN00
IC TRANSP LATCH TRI-ST 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 300MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
KIT DESIGN FOR DS3170 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 115V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
AMPLIMITE 109 9POS RECEPT datasheet.pdf