Vishay/Dale TNPW040256K0BETD
TNPW040256K0BETD picture photo
Mfg. Part Number
TNPW040256K0BETD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TNPW040256K0BETD.pdf
Availability of TNPW040256K0BETD
QUANTITY
TNPW040256K0BETD Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW040256K0BETD
Internal Part NumberEIS-TNPW040256K0BETD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW040256K0BETD
Related LinksTNPW0402, TNPW040256K0BETD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW040256K0BETD Details Description
Related parts for TNPW040256K0BETD
RES 510 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MICROSCOPE BODY STEREO 20X/40X datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL8036CRSH datasheet.pdf
2.5MM CBL HLD HSG PBT WHT 19CKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 800MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONTACT PROBE 1.0MM PITCH datasheet.pdf