Vishay/Dale TNPW040256K0BETD
TNPW040256K0BETD picture photo
Mfg. Part Number
TNPW040256K0BETD
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TNPW040256K0BETD.pdf
Availability of TNPW040256K0BETD
QUANTITY
TNPW040256K0BETD Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW040256K0BETD
Internal Part NumberEIS-TNPW040256K0BETD
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW040256K0BETD
Related LinksTNPW0402, TNPW040256K0BETD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW040256K0BETD Details Description
Related parts for TNPW040256K0BETD
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
IC GATE MULT-FUNC CONF 3ST US8 datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 5A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CBL 30POS .5MM JMPR TYPE A 1.18" datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TAPE 1" X 72 YD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf