Vishay/Dale TNPW040259R0BETD
TNPW040259R0BETD picture photo
Mfg. Part Number
TNPW040259R0BETD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TNPW040259R0BETD.pdf
Availability of TNPW040259R0BETD
QUANTITY
TNPW040259R0BETD Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW040259R0BETD
Internal Part NumberEIS-TNPW040259R0BETD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW040259R0BETD
Related LinksTNPW0402, TNPW040259R0BETD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW040259R0BETD Details Description
Related parts for TNPW040259R0BETD
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 25PPM datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 46 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V 1% BP 1210 datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMOSTAT 110 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
64M SDR SDRAM X32 166MHZ 65NM datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf