Vishay/Dale TNPW040262K0BETD
TNPW040262K0BETD picture photo
Mfg. Part Number
TNPW040262K0BETD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TNPW040262K0BETD.pdf
Availability of TNPW040262K0BETD
QUANTITY
TNPW040262K0BETD Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW040262K0BETD
Internal Part NumberEIS-TNPW040262K0BETD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW040262K0BETD
Related LinksTNPW0402, TNPW040262K0BETD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW040262K0BETD Details Description
Related parts for TNPW040262K0BETD
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 600VAC 125VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 10K 14TSSOP datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.060" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IMPACT ORTHO DIRECT 5PX10C BOTTO datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SURGE 3 OUTLET 120V USB CHARGER datasheet.pdf