Vishay/Dale TNPW040273R2BETD
TNPW040273R2BETD picture photo
Mfg. Part Number
TNPW040273R2BETD
Brief Description
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TNPW040273R2BETD.pdf
Availability of TNPW040273R2BETD
QUANTITY
TNPW040273R2BETD Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW040273R2BETD
Internal Part NumberEIS-TNPW040273R2BETD
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW040273R2BETD
Related LinksTNPW0402, TNPW040273R2BETD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW040273R2BETD Details Description
Related parts for TNPW040273R2BETD
CONN RECEPTACLE 10POS .100 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
T-BEAM RCVR FET TIMER 600V CABLE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 249 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V C0K 0402 datasheet.pdf