Vishay/Dale TNPW040275R0BETD
TNPW040275R0BETD picture photo
Mfg. Part Number
TNPW040275R0BETD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TNPW040275R0BETD.pdf
Availability of TNPW040275R0BETD
QUANTITY
TNPW040275R0BETD Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW040275R0BETD
Internal Part NumberEIS-TNPW040275R0BETD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW040275R0BETD
Related LinksTNPW0402, TNPW040275R0BETD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW040275R0BETD Details Description
Related parts for TNPW040275R0BETD
DIODE MODULE 600V 222A TO244AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 333MHZ 165FBGA datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR NXP LPC1200 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN CIRCULAR PLUG 4 POS SMD datasheet.pdf
TV 19C 19#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf