Vishay/Dale TNPW040275R0BETD
TNPW040275R0BETD picture photo
Mfg. Part Number
TNPW040275R0BETD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TNPW040275R0BETD.pdf
Availability of TNPW040275R0BETD
QUANTITY
TNPW040275R0BETD Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW040275R0BETD
Internal Part NumberEIS-TNPW040275R0BETD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW040275R0BETD
Related LinksTNPW0402, TNPW040275R0BETD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW040275R0BETD Details Description
Related parts for TNPW040275R0BETD
IC REG LDO 3V 50MA SOT89-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-UMAX datasheet.pdf
RES 280 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONDUCT MARK COLLAR PRINT HORIZ datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 26POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
ADAPTER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf