Vishay/Dale TNPW040295R3BETD
TNPW040295R3BETD picture photo
Mfg. Part Number
TNPW040295R3BETD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TNPW040295R3BETD.pdf
Availability of TNPW040295R3BETD
QUANTITY
TNPW040295R3BETD Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW040295R3BETD
Internal Part NumberEIS-TNPW040295R3BETD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW040295R3BETD
Related LinksTNPW0402, TNPW040295R3BETD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW040295R3BETD Details Description
Related parts for TNPW040295R3BETD
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 810MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 600W datasheet.pdf