Vishay/Dale TNPW060311R8BEEN
TNPW060311R8BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW060311R8BEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPW060311R8BEEN.pdf
Availability of TNPW060311R8BEEN
QUANTITY
TNPW060311R8BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW060311R8BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW060311R8BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW060311R8BEEN
Related LinksTNPW0603, TNPW060311R8BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW060311R8BEEN Details Description
Related parts for TNPW060311R8BEEN
JUMPER-H1507TR/A3049L/X 12" datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 150MA 5.85 OHM datasheet.pdf
IC PROCESSOR DUAL DGTL 783FCPBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8DFN datasheet.pdf
IC AMPLIFIER STEREO 16-WCSP datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf