Vishay/Dale TNPW0603430RBETA
TNPW0603430RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0603430RBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPW0603430RBETA.pdf
Availability of TNPW0603430RBETA
QUANTITY
TNPW0603430RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0603430RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW0603430RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0603430RBETA
Related LinksTNPW0603, TNPW0603430RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0603430RBETA Details Description
Related parts for TNPW0603430RBETA
IC REG LDO 3V 0.1A 8SO datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
POWER MOD DIODE 600V 90A SOT227 datasheet.pdf
RES 150K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 70A AUTO LINK datasheet.pdf
FILTER SAW 1910.00 MHZ SMD datasheet.pdf