Vishay/Dale TNPW0805178KBEEN
TNPW0805178KBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805178KBEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 178K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805178KBEEN.pdf
Availability of TNPW0805178KBEEN
QUANTITY
TNPW0805178KBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805178KBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW0805178KBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805178KBEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW0805178KBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805178KBEEN Details Description
Related parts for TNPW0805178KBEEN
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU ZIP 20MHZ 100VQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
HEADER 40POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A SMC datasheet.pdf