Vishay/Dale TNPW08051K05BEEN
TNPW08051K05BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08051K05BEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08051K05BEEN.pdf
Availability of TNPW08051K05BEEN
QUANTITY
TNPW08051K05BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08051K05BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW08051K05BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08051K05BEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW08051K05BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08051K05BEEN Details Description
Related parts for TNPW08051K05BEEN
CONN Y-ADAPTER 6P-6P/6P M-F/F datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 5.36M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 128TQFP datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf