Vishay/Dale TNPW08051K47BEEN
TNPW08051K47BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08051K47BEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08051K47BEEN.pdf
Availability of TNPW08051K47BEEN
QUANTITY
TNPW08051K47BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08051K47BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW08051K47BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08051K47BEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW08051K47BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08051K47BEEN Details Description
Related parts for TNPW08051K47BEEN
RECT BRIDGE 1400V 110A MTK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #0 datasheet.pdf
CBL ASSY IND PLUG-STD RJ45 4M datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 54 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf