Vishay/Dale TNPW08051K74BEEA
TNPW08051K74BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08051K74BEEA
Brief Description
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08051K74BEEA.pdf
Availability of TNPW08051K74BEEA
QUANTITY
TNPW08051K74BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08051K74BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW08051K74BEEA
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08051K74BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW08051K74BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08051K74BEEA Details Description
Related parts for TNPW08051K74BEEA
TRIMMER 50 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 2.4A TO277A datasheet.pdf
OSC XO 36.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 15POS datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 RED 36X6" datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 6.3V JB 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf