Vishay/Dale TNPW080520R0BETA
TNPW080520R0BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080520R0BETA
Brief Description
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080520R0BETA.pdf
Availability of TNPW080520R0BETA
QUANTITY
TNPW080520R0BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080520R0BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW080520R0BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080520R0BETA
Related LinksTNPW0805, TNPW080520R0BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080520R0BETA Details Description
Related parts for TNPW080520R0BETA
CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 16-30V 2.8A datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
INSERTION SLIDE datasheet.pdf
CONN R/A HEADER TIN 26POS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 560 OHM 20SOIC datasheet.pdf